15.8.19

Kotlety z quinoa (komosy ryżowej):

Moim ogromnym sukcesem ostatnich dni jest wyrzucenie z diety słodyczy. W zasadzie moja walka z cukrem trwa już dwa tygodnie i jedynym odstępstwem  od tego postanowienia był sernik na bananowym spodzie, który upiekłam na swoje urodziny. Więcej grzechów nie pamiętam bo i nie ma czego pamiętać. Równocześnie nie było dnia w ciągu tych dwóch tygodni, żebym nie zjadła czegoś słodkiego a moim ulubionym zestawem jest twaróg, skyr, owoce, musli i kilka orzechów pecan. Mogłabym to jeść na okrętkę, na każdy posiłek, siedem dni w tygodniu. Nadal serwuję sobie słodkie śniadania bo takie lubię najbardziej. Co to oznacza - że między rezygnacją ze słodyczy i cukru a rezygnacją ze słodkiego smaku nie można postawić znaku równości. Jest tyle naturalnych zamienników - daktyle, dojrzałe banany, zresztą owoce w ogóle, jest ksylitol, erytrol, a to oznacza, że owszem rezygnuję z cukru, ale nie rezygnuję z ciast i deserów (i kto jest zwycięzcą?) Po skończonym, planowanym miesiącu (jednak bardzo chętnie to przedłużę) wrócę, żeby opisać Wam tę walkę i zdać relację z efektów.  
Jak już się eliminuje z diety największego wroga, to warto też zwrócić uwagę na resztę tego co dostarczamy swojemu organizmowi, więc równocześnie trzymam się jako tako określonej kaloryki, dziennej porcji warzyw, białka czy węgli. Skoro już przy wartościowym jedzeniu jesteśmy to jest odpowiednia pora na zaprezentowanie kotletów, wegetariańskich, z komosy ryżowej z warzywami - i nie trzeba smażyć na ogromnej ilości tłuszczu.

Kotlety z quinoa (komosy ryżowej):


Składniki (8 sztuk):

  • 100 g suchej komosy
  • 1 jajko
  • 50 g pieczarek
  • 60 g cukinii
  • 30g drobno startego parmezanu
  • 20g mąki ryżowej 
  • sól, pieprz, garść świeżego koperku
  • bułka tarta do obtoczenia
  • olej do smażenia 
Przygotowanie:
  1. Komosę ugotować w osolonej wodzie, według instrukcji na opakowaniu, odcedzić i wystudzić.
  2. Do komosy dodać starte na grubych okach pieczarki i cukinię. Wbić jajko, dodać mąkę, przyprawy i wymieszać. 
  3. Z masy formować kotlety, mocno dociskając (masa łatwo się formuje i nie klei się zbytnio do dłoni),  obtaczać je w bułce tartej. 
  4. Patelnię z olejem rozgrzać, przełożyć kotlety, nie zbyt ciasto, żeby łatwiej było je przewrócić na drugą stronę i smażyć do zrumienienia pod przykryciem, z obu stron. 
Wartość odżywcza dla 1 sztuki, bez uwzględnienia oleju do smażenia (28 g), całość 8 kotlecików
Kalorie: 88
B: 4,07
T:  2,68
W: 11,58


1 komentarz:

  1. komosa ryżowa jest już od jakiegoś czasu taka popularna a ja jeszcze nie miałam okazji jej kompletnie spróbować pod żadną postacią...

    OdpowiedzUsuń

Będę wdzięczna wszystkim anonimowo komentującym za podanie imienia, albo chociaż pseudonimu. Dziękuję.

Durszlak.pl
zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Top Blogi
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
TOP