12.6.21

Kotlety z kaszy jaglanej BLW

 Odkąd moje dziecko zaczęło jeść jak dorosły, a nie tylko gotowane marchewki, selery, pojedyncze sztuki makaronu czy kawałki niedobrego gotowanego kurczaka na obiad, to w moim menu nastąpiła rewolucja. Bardzo często jemy dokładnie to samo, przekąski też, a nawet gdybym chciała zjeść coś sama to on i tak za chwilę przypełznie i się gapi, a czasami bez pardonu się wgryza w moje jedzenie. Wiadomym więc jest, że nie mogę jeść byle czego, bo byle czego nie chce dawać swojemu dziecku. Sól ograniczyłam do minimum i serio można się do tego smaku przyzwyczaić. Ze słodyczy jemy pasty od Krukam i full owoców. Może to jest właśnie ten czas, w którym zrzucę trochę tej pociążowej oponki, bo w końcu wyjęłam swoje letnie ciuchy i cóż, sporo centymetrów brakuje, żebym mogła się zapiąć 🙄 Przy okazji liczę też na to, że wyrabiam w dziecku dobre nawyki i relacje z jedzeniem i codziennie myślę co tu dziś ugotować. Tym razem padło na kaszę jaglaną i pyszne kotleciki z indykiem (kupujemy indyka z marną nadzieją, że jest mniej nafaszerowany antybiotykami chemią niż kurczak) i warzywami.


Kotlety z kaszy jaglanej BLW

Składniki (7-8 sztuk):

  • 70g suchej kaszy jaglanej
  • 1 łyżeczka masła
  • 80g mięsa z indyka
  • 60g brokuła (2 większe różyczki)
  • 1 mała marchewka
  • pół cebuli
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki bułki tartej + do obtoczenia
  • olej do smażenia
  • kilka ziarenek soli, pieprz, słodka papryka, koperek, czosnek

Przygotowanie:

  1. Kaszę przepłukać na sicie wrzątkiem 3 razy, żeby pozbyć się goryczy. Przesypać do garnka, zalać wodą trochę ponad stan kaszy, dorzucić trochę soli (jeśli gotujecie dla starszych dzieci, albo dla siebie użyjcie tyle soli co zwykle). Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem. Pod koniec gotowania dodać łyżeczkę masła i wymieszać. Kaszę odstawić do wystygnięcia.
  2. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju. Wrzucić drobno posiekaną cebulę i indyka pokrojonego w małą kostkę. Przyprawić, wymieszać. Kiedy indyk będzie gotowy zdjąć z ognia i przestudzić.
  3. Do kaszy zetrzeć marchewkę i brokuła (surowe), dodać ostudzone mięso, bułkę tartą i jajko. Wymieszać.
  4. Z masy formować kotlety mocno dociskając, (można zwilżyć dłonie, łatwiej będzie formować) i obtaczać w bułce tartej
  5. Smażyć na niewielkim ogniu, na złoty kolor z każdej strony. Podawać najlepiej z sosem czosnkowym (skyr, ząbek czosnku, sól, pieprz)
Wartość odżywcza dla 1 sztuki 55g, bez oleju do smażenia , całości to 7 sztuk
Kalorie: 92
B: 4,66
T: 4,11
W: 9,69





2 komentarze:

  1. Twoje kotlety prezentują się wybornie i widać że bardzo są smakowite :) Zastanawiam się czy można je również zrobić z piekarniku? Czy jednak w smaku już nie będą takie chrupkie jak z patelni i pozostać przy Twojej recepturze.

    OdpowiedzUsuń
  2. one smazone na patelni były delikarne, w sensie jak widac przy konsumpcji rozpadały się. Mysle, ze dlatego w piekarniku byłoby je ciezko zrobić.

    OdpowiedzUsuń

Będę wdzięczna wszystkim anonimowo komentującym za podanie imienia, albo chociaż pseudonimu. Dziękuję.

Durszlak.pl
zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Top Blogi
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
TOP